انواع استابلایزر دوربین

آشنایی با انواع استابلایزر دوربین

انواع استابلایزر دوربین

ساخت به منظور ساخت ویدیوهای حرفه‌ای بسیار ضروری است. به وسیله ساخت لرزشگیر دوربین از اعمال جنبش‌های دست و دوربین در ویدیوی نهایی جلوگیری می‌کنیم. در این مطلب با چند روش ساخت استابلایزر دوربین آشنا خواهیم شد.

حین فیلم برداری در صورت تکان خوردن دست، دوربین نیز به این سو و آن سو جهش پیدا کرده و در ویدیوی نهایی محوشدگی‌هایی ظهور خواهد کرد. از آنجایی که امروز شیوه فیلم برداری و ذائقه کاربران تغییر پیدا کرده و افراد بیشتری تلاش می‌کنند حین حرکت اقدام به فیلم برداری کنند، نیاز به ساخت استابلایزر دوربین نیز بیشتر شده است.

موارد استفاده لرزشگیر دوربین

همچنین امروز در فیلم برداری‌های ورزشی نیز اهمیت این موضوع شدیدا احساس می‌شود. در این زمان‌ها سوژه و همچنین دوربین حین ضبط شدن ویدیو شدیدا دارای جنبش بوده و در صورت عدم استفاده از لرزشگیر، محصول نهایی چنگی به دل نخواهد زد.

ایده لرزشگیرهای دوربین این است که سبب می‌شوند تکان‌های اعمال شده به دوربین، به بخشی دیگر منتقل شده و اثر منفی آن‌ها به سنسور دوربین منعکس نشود. در واقع آن‌ها اثرات ناشی از تحرکات حین فیلم برداری را خنثی کرده و مانع از اثرگذاری آن بر روی ویدیو می‌شوند.

چگونگی عملکرد لرزشگیر دوربینساخت لرزشگیر دوربین

ساخت استابلایزر دوربین به منظور فیلم برداری در مقایسه با زمانی که می‌خواهید این کار را برای عکاسی انجام بدهید به مراتب دشوارتر خواهد بود. حین تصویربرداری، حتی با یک سه پایه ساده نیز کارتان راه افتاده و می‌توانید بدون هر گونه تکان خوردن و لرزش دست، اقدام به ثبت عکس کنید، اما در فیلم برداری، از آنجایی که در حال ثبت مجموعه‌ای از تصاویر به هم پیوسته هستید، مجبور خواهید بود همراه با سوژه حرکت کنید.

یکی از محبوب ترین انواع لرزشگیر از نوع فرمانی است. در این نوع دوربین را درون قطعه دایره‌ای شکل و به شکل فرمان، که داخل آن کاملا خالی است قرار می‌دهید. البته با این نوع نگهدارنده نمی‌توان از هر دوربین استفاده کرد و دوربین شما باید دارای ابعاد کوچکی باشد.

انواع لرزشگیر دوربین

بهترین استابلایزر دوربین

اما حرفه‌ای ترین لرزشگیرها موتوردار هستند. مزیت اصلی ساخت استابلایزر دوربین به این روش این است که فقط با یک مرتبه راه اندازی و متعادل کردن آن به سرعت قادر به فیلم برداری خواهید بود. در تعداد زیادی از مدل‌های موتوردار فیلم برداری قادر به تنظیم تیلت بوده و می‌تواند آن را به پایین و یا بالا جابه‌جا کند. البته این نوع بسیار حرفه‌ای بوده و احتمالا در ساخت آن دچار مشکل خواهید شد.

برای معرفی انواع استابلایزر دوربین، به صورت کلی به دو نوع آنالوگ و دیجیتال اشاره کرد.البته منظور از لرزشگیر های آنالوگ همان نوع موتور دار ها هستن، اما  لرزشگیر دوربین دیجیتال را امروزه می توان در دوربین موبایل های هوشمند و نرم افزار های مونتاژ فیلم دید که با استفاده از الگوریتم های  خاص لرزش های شدید ناشی از تکان های دوربین را خنثی می کنند.

شاید به خوبی و حرفه ای بودن استابلایزر های موتوردار نباشند اما می توانند در نوع خود کاربردی و قابل استفاده باشند.برای خرید استابلایزر دوربین می توانید به فروشگاه های خرید تجهیزات فیلمبرداری مراجعه کنید، اما قطعا با قیمت های نجومی سروکار خواهید داشت!

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی