ارزان ترین گیمبال های دوربین در بازار

ارزان ترین گیمبال های بازار به همه افراد اجازه می‌دهد بدون نیاز به پرداخت هزینه زیاد، حین حرکت به فیلم برداری بپردازند. اگرچه برخی دوربین‌های فیلم برداری و گوشی های هوشمند دارای لرزشگیر تصویر هستند، اما بدون استفاده از گران ترین یا حتی ارزان ترین گیمبال های بازار نمی‌توان انتظار ضبط ویدیویی باکیفیت در عین جنبش زیاد داشت.

امروز فیلم برداری حین حرکت دیگر محدود به فیلم‌های سینمایی اکشن نیست، بلکه هر نوجوانی که ورزش‌های هیجانی همچون پارکور، اسکیت سواری، دوچرخه سواری (بی ام ایکس) و این چنین موارد را دنبال می‌کند نیز در پی فیلم برداری از لحظات شاد و هیجان‌آور خود است. به همین دلیل طی چند سال اخیر، تقاضا برای خرید ارزان ترین گیمبال های بازار شدیدا افزایش پیدا کرده است.

بیشتر کاربران نه چندان حرفه‌ای از گوشی های هوشمند خود برای فیلم برداری استفاده می‌کنند، گجت‌هایی که فقط در مدل‌های پیشرفته آن‌ها تثبیت کننده دوربین به کار می‌رود. به همین دلیل نیاز به استفاده از گیمبال و استابلایزر به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند، چون بدون استفاده از آن، عملا ویدیوهای ضبط شده بدون استفاده خواهند بود.

معرفی ارزان ترین گیمبال های  بازار

با توجه به نیاز کاربران مختلف، دو مورد از ارزان ترین گیمبال های  بازار برای دوربین‌ها را مورد بررسی قرار داده و در کنار آن به معرفی یک استابلایزر ارزان قیمت برای استفاده بر روی گوشی های هوشمند می‌پردازیم.

 گیمبال wondlan-double-arm-steadycam-leopard-stabilizer-le304

گیمبال Wondlan Single-Arm SteadyCam LE303

این یکی از ارزان ترین گیمبال های  بازار بوده و می‌توان از آن به منظور حمل دوربین‌های دی اس ال آر تا سقف پنج کیلوگرم وزن استفاده کرد. اگرچه قیمت این محصول در مقایسه با گران ترین‌های بازار چندان زیادی نیست، اما همچنان کامل بوده و از پنج قسمت مختلف جلیقه، بازو، پایه‌ نگهدارنده دوربین کوتاه و بلند و مخصوصا پایدارکننده‌ی I–type تشکیل ‌شده است.

مزیت گیمبال نام برده این است که قسمت جلیقه آن به صفحه‌ای نازک برای قرارگیری در برابر قفسه‌ سینه و دستگیره‌ای برای تنظیم ارتفاع مجهز شده است و به همین دلیل بهره‌وری حین فیلم برداری در زمان استفاده از آن افزایش پیدا می‌کند. سبک طراحی جلیقه سبب شده حداکثر بار قابل ‌تحمل توسط آن کاهش پیدا کند و این یکی از دلایل قرارگیری آن در زمره ارزان ترین گیمبال های  بازار است، اما از طرفی دیگر، سهولت استفاده از آن چند برابر شده است. از آنجایی که حین تحرک داشتن چالاکی بسیار مهم است، دیگر حتی نخواهید توانست با قرار دادن اشیای سنگین، سبب کم شدن سرعتتان شوید.

قسمت بازو از ۱۴ یاتاقان بسیار دقیق تشکیل شده و به همین دلیل قادر است حرکت دست انسان را به خوبی شبیه‌سازی کند. بد نیست بدانید یک سر این بازو در جلیقه و سر دیگر آن به پایه‌های نگهدارنده پایدارکننده‌ I-type وصل است. با وجود قرارگیری این مدل در بین ارزان ترین گیمبال های بازار پایه نگهدارنده کوتاه مجهز به قابلیت تغییر ارتفاع بوده و کاربر می‌تواند بسته به نیاز خود، اندازه آن را بین ۴۳ تا ۷۱ سانتی‌متر تغییر بدهد. این بازه برای پایه نگهدارنده بلند به ۶۹ تا ۱۲۰ سانتی‌متر افزایش پیدا می‌‌کند.
گیمبال Big Balance Husky HY2

گیمبال Big Balance Husky HY2

حتی اکشن‌ کمراهای حرفه‌ای شرکت گوپرو نیز از تکان خوردن‌های زیاد مصون نیستند و در زمانی که میزان جنبش از یک میزان مشخص بیشتر شود، نمی‌توانند اثرات آن را در ویدیوی نهایی کاهش بدهند. به همین دلیل حداقل استفاده از ارزان ترین گیمبال های  بازار همراه با آ‌ن‌ها مفید خواهد بود. این وضعیت در صورت استفاده از گوشی هوشمند برای فیلم برداری، به جای حالت آپشنال و انتخابی، تبدیل به وضعیت قرمز می‌شود! به عبارت دیگر، تهیه یکی از ارزان ترین گیمبال های  بازار در زمان فیلم برداری ورزشی با گوشی هوشمند از نان شب نیز واجب تر است!

از جمله ارزان ترین گیمبال های  بازار می‌توان به مدل Husky HY2 اشاره کرد که دو محوره بوده و علاوه بر اکشن کمراهای گوپرو هیرو ۳، هیرو ۳ پلاس و هیرو ۴، با تعداد زیادی از گوشی های هوشمند نیز قابل استفاده است. بد نیست بدانید منظور از داشتن دو محور و تثبیت تصویر در دو محور این است که جنبش‌های دست نه تنها در زمان بالا به پایین بودن، (عمودی)، بلکه حین چپ به راست بودن (افقی) نیز خنثی خواهند شد. مجهز شدن به یک موتور آرمیچر و یک سنسور از دیگر ویژگی‌های گیمبال یاد شده به شمار می‌رود. به لطف قرارگیری دکمه‌هایی بر روی دسته استابلایزر می‌توان زاویه دوربین را در محور عمودی تغییر داد.

با خرید این گیمبال، درون جعبه یک پایه نگهدارنده جداگانه نیز دریافت خواهید کرد. به این ترتیب می‌توان در حالتی که اکشن کمرا بر روی تثبیت کننده قرار داشته و در حال فیلم برداری است، از گوشی هوشمند خود نیز در قالب نمایشگر استفاده کرد! همانطور که می‌بینید، با خرید یکی از ارزان ترین گیمبال های  بازار نیز می‌توان کاربردهای حرفه‌ای داشت و همچون کاربران حرفه‌ای عمل کرد.

پایه نگهدارنده گوشی لرزشگیر Husky HY2 به نحوی است که می‌توان حین فیلم برداری با اکشن کمرا، با استفاده از اتصال بی‌سیم و به کمک نرم افزار مخصوص GoPro، گوشی را به دوربین ورزشی خود وصل کرد و سپس پشت آن قرار داد. البته فیلم بردارهای حرفه‌ای معمولا چنین کاری انجام نمی‌دهند، چرا که خیره شدن به نمایشگر نه تنها تمرکزشان را از روی سوژه برمی‌دارد، بلکه ممکن است با پرت کردن حواس، برایشان خطرساز شود! در برخی موارد، فیلم برداران ورزشی بیشتر از سوژه‌ها در معرض خطر قرار دارند.

گیمبال Big Balance Gibbon GN1

این مدل نیز همانند اولین مورد معرفی شده در بین ارزان ترین گیمبال های  بازار با دوربین‌های DSLR کاربرد دارد، اما آستانه تحمل آن به مراتب کمتر است، به طوری که فقط بین وزن ۳۰۰ تا ۸۰۰ گرم را تحمل خواهد کرد. این نیز یک لرزشگیر دو محوره بوده و به همین دلیل لرزش‌ها را بدون توجه به عمودی یا افقی بودن آن‌ها خنثی خواهد کرد. با توجه به تحمل پایین این مدل، اغلب برای قرار دادن دوربین‌های بدون آینه، که معمولا اندازه کوچکتری از دوربین‌های DSLR دارند، از آن استفاده می‌کنند.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی