نرم افزارهای طراحی سه بعدی

بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی

بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی به ما در ساخت تیزر تبلیغاتی و فیلم کمک می‌کنند در مدت زمانی کوتاه، طرح‌هایی شگفت‌آور خلق کنیم، به طوری که بدون استفاده از این برنامه های طراحی ۳D امکان ایجاد چنین آثاری وجود نداشت و یا زمان بسیار زیادی از ما گرفته می‌شد. در ادامه با سه مورد از بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی برای ساخت تیزر تبلیغاتی آشنا خواهیم شد.
نرم افزارهای طراحی در همه صنایع و زمینه های کاری کاربرد داشته و به طور گسترده توسط عموم کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی برخی از کاربران، بدون داشتن اهداف تجاری و با هدف سرگرمی به آن‌ها روی می‌آورند. هم برای این دسته از کاربران و هم برای کارمندان و فریلنسرهایی که به دنبال خلق طرح‌های کاربردی و مفید هستند، استفاده از بهترین نرم افزارهای طراحی ۳D مناسب‌تر به نظر می‌رسد. به عبارت دیگر، با استفاده از برنامه های طراحی سه بعدی می‌توان هر نوع طرحی را ایجاد کرد، چرا که در محیطی واقعی و سه بعدی کار می‌کنند.

بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی

با وجود تعدد برنامه های طراحی سه بعدی، کاربرد، کارایی و ویژگی همه آن‌ها با یکدیگر یکسان نیست. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم به معرفی سه مورد از بهترین نرم افزارهای طراحی ۳D بپردازیم. این سه نرم افزار اسکچ آپ (SketchUp) ، اتودسک ۱۲۳ دی (Autodesk 123D) و تری دی مکس (۳D Max) نام دارند.

Best 3D design softwares- sketch up

برنامه SketchUp

نرم افزار SketchUp که پیشتر با عنوان Google Sketchup شناخته می‌شد، یک برنامه کامپیوتری مدلینگ به صورت سه بعدی برای گستره‌ای از اپلیکیشن‌ها و زمینه‌های کاری است که به عنوان نمونه‌ای از آن‌ها می‌توان به معماری، طراحی داخلی، معماری طبیعت، معماری‌های پیچیده سازه‌ها عمرانی، مهندسی مکانیک و طراحی بازی‌های ویدیویی اشاره کرد! گستره کاربرد اسکچ آپ و امکان بهره بردن از آن در زمینه‌های کاری مختلف برای اهداف متفاوت، آن را تبدیل به یکی از بهترین نرم افزارهای طراحی ۳D دنیا کرده است.
یکی از مزیت‌های فوق‌العاده SketchUp وجود نسخه وب اپلیکیشن آن است، به طوری که بدون نیاز به نصب هر گونه برنامه بر روی کامپیوتر ویندوزی، لینوکسی و یا مک خود می‌توان تنها از طریق یک مرورگر وارد آن شد و از قابلیت‌هایش استفاده کرد. این نسخه برنامه با عنوان SketchUp Free شناخته می‌شود.
برای کاربردهای عادی، نسخه رایگان برنامه با عنوان SketchUp Make کفایت می‌کند، اما در صورت نیاز به استفاده از برنامه به منظور انجام طراحی‌های حرفه‌ای و یا احتیاج پیدا کردن به برخی ابزارهای این پلتفرم که مورد نیاز ما بوده ولی به صورت عادی در دسترس نیستند، باید نسخه پولی یا همان پرو یکی از بهترین نرم افزارهای طراحی ۳D دنیا یعنی SketchUp Pro را خریداری کرد. برای شرکت‌هایی که دائما با فرآیندهای طراحی سه بعدی درگیر هستند، خرید نسخه پرو برنامه شدیدا سودآور خواهد بود.
نرم افزار یاد شده در اختیار شرکت Trimble Inc قرار داشته و در واقع حق مالکیت آن در اختیار شرکت نام برده است. Trimble Inc را به عنوان یک شرکت فعال در زمینه‌های نقشه برداری، زمین پیمائی و تولیدکننده ابزارهای مسیریابی می‌شناسند. از جمله مزیت‌های این مورد از بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی که به دست شرکت نام برده به این اندازه توسعه یافته است، وجود یک کتابخانه آنلاین به صورت رایگان است، به طوری که درونش مجموعه‌ای از مدل‌های پیش‌فرض پیدا خواهید کرد. این مدل‌ها برای طراحی دیوارها و یا پنجره‌ها حین طراحی یک سازه و یا حتی طراحی اتومبیل کاربرد خواهند داشت. با مدل‌های در دسترس می‌توان حتی یک انبار را به صورت سه بعدی و کاملا خلاقانه و منحصربه‌فرد طراحی کرد. بد نیست بدانید اگرچه امروز Trimble Inc مالک اصلی برنامه SketchUp و توسعه‌‌دهنده آن شناخته می‌شود، اما نخستین سازندگان نرم افزار شرکت گوگل و Last Software@ محسوب می‌شوند!

تاریخچه‌ای از برنامه طراحی سه بعدی SketchUp

استارتاپ Last Software@ که تاسیس آن به آخرین سال هزاره دوم برمی‌گردد (۱۹۹۹)، برنامه اسکچ آپ را برای نخستین مرتبه توسعه داد. این نرم افزار در نیمه دوم سال ۲۰۰۰ به صورت رسمی و در قالب ابزاری همه منظوره برای تولید محتواهای سه بعدی عرضه شد. توسعه‌دهنده مدعی بود با استفاده از این برنامه، طراحان بدون توجه به زمینه کاری آن‌ها، حس واقعی طراحی را تجربه کرده و می‌توانند هر چیزی که در ذهنشان می‌پرورانند را تبدیل به طرحی سه بعدی و قابل مشاهده توسط همه کنند. وقتی طرحی در یکی از بهترین نرم افزارهای طراحی ۳D به ثمر نشست، پیاده‌سازی آن نیز هر چند سخت، ممکن خواهد بود.
گوگل در سال ۲۰۰۶ و با هدف افزایش کارایی برنامه گوگل ارث، استارتاپ یاد شده را خریداری کرد. این غول نرم افزاری، یک سال بعد با حذف برخی قابلیت‌های نرم افزار SketchUp Pro نسخه رایگان آن را در اختیار کاربران قرار داد تا شرکت‌هایی که نیازمند ابزارهای فوق حرفه‌ای اسکچ آپ نیستند نیز بتوانند از قابلیت‌های آن بهره‌مند شوند. خوشبختانه شرکت کنونی مالک این برنامه نیز این روال یعنی ارائه یک نسخه پولی و یک نسخه رایگان را ادامه می‌دهد.

Best 3D design softwares- autodesk

برنامه Autodesk 123D

این یکی دیگر ازبهترین نرم افزارهای طراحی ۳D بوده و به دست شرکت Autodesk، به عنوان مجموعه‌ای ابزارهای مدل‌سازی سه بعدی خلق شده است. از برخی جهات می‌توان آن را شبیه به یکی دیگر از بهترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی که در بالا به آن اشاره کردیم، بدانیم. برای نرم افزار طراحی سه بعدی اتودسک ۱۲۳ دی نیز اشیا و مدل‌های پیش‌فرض زیادی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها درون طرح‌های خود، در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرد.
یکی از ویژگی‌هایی که سبب شده کاربران امروزی بیشتر به سمت استفاده از Autodesk 123D روی آورده و از آن به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای طراحی ۳D یاد کنند، همکاری آن با سه شرکت Ponoko،Techshop و۳D Systems محسوب می‌شود. به این ترتیب کاربران این نرم افزار خواهند توانست با در اختیار داشتن پرینترهای سه بعدی، بدون زحمت زیاد، طرح‌هایشان را در قالب اشیایی لمس شدنی دریافت کنند! با توجه به پیشرفت روز افزون فناوری چاپ سه بعدی، می‌توان انتظار داشت به زودی تعداد بسیار بیشتری از شرکت‌ها به سمت استفاده از برنامه اتودسک ۱۲۳ دی روی خواهند آورد.

نرم افزار ۳D Max

یکی از معروف ترین نرم افزار های طراحی سه بعدی که در زمینه ساخت تیزر تبلیغاتی بسیار استفاده می شود. برای مثال برای طراحی بطری نوشابه که می خواهید تیزر تبلیغاتی این محصول را بسازید بسیار کارایی دارد. نرم افزار ۳D Max تا قسمتی هم در طراحی سه بعدی مایعات کاربرد دارد می توانید طبق مثالی که گفتیم برای ساخت تیزر تبلیغاتی یک محصول نوشیدنی از طراحی سه بعدی بطری و طراحی مایعات را در نرم افزار ۳D Max انجام دهید.

Best 3D design softwares-3d max

نرم افزار های طراحی سه بعدی ۳D تعداد زیادی دارند و کاربرد های مختلف، با توجه به نوع کاری که انجام می دهید می بایست نرم افزار مد نظر خود را انتخاب کنید، در زمینه ساخت تیزر تبلیغاتی نرم افزارهایی که نام برده شد بازدهی خوبی نشان داده اند و مابقی کار به خلاقیت شما بستگی دارد.

برای مطالعه و اطلاع از بهترین نرم افزار های ساخت موشن گرافیک به صفحه وبلاگ مراجعه کنید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این را به اشتراک بگذارید

کپی لینک در کلیپ بورد

کپی