فرمت RAW

فرمت RAW چیست و چرا در عکاسی صنعتی اهمیت زیادی دارد؟

فرمت RAW امروز در عکاسی صنعتی و حتی عکاسی آماتور محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما دلیل رو آوردن به عکاسی RAW چیست و چرا باید عکاسی با فرمت خام را به JPG یا PNG ترجیح داد؟

اگر طی چند سال اخیر، در وب سایت‌های منتشرکننده اخبار و مقاله‌های آموزشی مربوط به حوزه عکاسی وارد شده باشید، به احتمال زیاد، مطالب متعددی را درباره فرمت RAW دید‌ه‌اید. هدف اصلی از نگارش بیشتر آن‌ها، تشویق عکاسان به استفاده از این فرمت است. اما به طور دقیق منظور از عکاسی با فرمت خام چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

در این مطلب قصد داریم به هر آن چه که می‌بایست درباره فرمت عکاسی RAW بدانید اشاره کنیم. البته این حالت همیشه مناسب نبوده و استفاده از آن در همه شرایط به همه عکاس‌ها پیشنهاد نمی‌شود. در نتیجه دلایلی را برای عدم به کار بردن آن نیز ذکر خواهیم کرد. فراموش نکنید توجه به فرمت در ساخت تیزر تبلیغاتی حائز اهمیت است.

فرمت RAW در عکاسی چیست؟

در عکاسی، دو فرمت اصلی مورد استفاده JPG (یا JPEG) و RAW به شمار می‌روند. به صورت عادی، وقتی با استفاده از دوربین دیجیتال یا دوربین گوشی هوشمند اقدام به ثبت یک عکس می‌کنید، بر اساس تنظیمات پیش‌فرض، تصویر روی فضای ذخیره‌سازی داخلی یا کارت حافظه جانبی دستگاه، در فرمت‌های JPG یا JPEG ذخیره می‌شود. در مطلبی جداگانه به طور مفصل به بررسی فرمت‌های فایل‌های تصویری خواهیم پرداخت. اکنون کافی است بدانید JPEG مخفف “Joint Photographic Experts Group” بوده و به نام گروه خلق‌کننده آن اشاره دارد.

زمانی فرمت‌های فایل باید الزاما به صورت سه حرفی برای می‌شدند، به همین دلیل در انتهای فایل‌های تصویری، از سه حرف JPG استفاده می‌شد. یک عکس دارای چنین فرمتی، روی حافظه به شکل Image.JPG ذخیره خواهد شد. تفاوتی بین JPG و JPEG وجود نداشته و هر دو یکسان محسوب می‌شوند.

فرمت RAW

برخلاف فرمت RAW، این فرمت به صورت جهانی مورد قبول بوده و به خاطر پشتیبانی شدن توسط گستره وسیعی از دستگاه‌های دیجیتال، کاربردهای فراوانی دارد. به همین دلیل می‌توان فایل‌های عکس با این پسوند را به راحتی در شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری کرد یا از طریق ایمیل، برای یک دوست فرستاد. دریافت‌کننده بدون نیاز به اعمال تغییر در فایل یا ویرایش آن، می‌تواند تصویر را مشاهده کند.

یکی دیگر از مزیت‌های JPG فشرده بودن آن به شمار می‌رود. منظور از فشرده بودن، اعمال بهینه‌سازی‌های متعدد روی فایل عکس به منظور کاهش حجم آن است. فراموش نکنید هر چه میزان و شدت فشرده‌سازی بیشتر باشد، کیفیت بیشتر کاهش پیدا خواهد کرد. از طرفی با کاهش حجم فایل، میزان فضای مورد نیاز برای ذخیره‌سازی آن روی یک حافظه کاهش پیدا می‌کند.

با وجود بالا بودن اهمیت کیفیت تصویر، نباید از اهمیت فشرده بودن آن چشم‌پوشی کرد. یک عکس با حجم کم، سریع‌تر داخل یک صفحه وب بارگذاری شده و راحت‌تر از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی قابل اشتراک‌گذاری است.

فشرده بودن عکس، علاوه بر کاهش نسبی کیفیت، دارای معایب دیگری است. به عنوان نمونه، یک فایل فشرده شده، از نظر قابلیت ویرایش انعطاف‌پذیری کمتری دارد. دلیل این موضوع، حذف داده مورد نیاز ویرایشگرها طی فرآیند کاهش حجم است. علاوه بر آن، دوربین در زمان تلاش برای ذخیره‌سازی عکس روی حافظه با فرمت JPG، یک سری تغییرات روی آن اعمال می‌کند. این تغییرات شامل تنظیم اشباع‌شدگی، کنتراست و دقت است. بعد از تعیین این مشخصه‌ها روی یک عکس، تغییر دادن آن‌ها کار دشواری خواهد بود.

عکاسی با فرمت خام

فرمت RAW را دومین گزینه متداول حین عکاسی عنوان کردیم. می‌توان آن را ورژن فشرده‌ نشده عکس دانست. برخلاف زمان استفاده از فرمت قبلی، که طی یک سری ویرایش روی عکس انجام شده و حجم آن کاهش پیدا می‌کند، حین عکاسی با فرمت خام، دوربین بعد از دریافت داده از سنسور، آن را بدون ویرایش و فشرده‌سازی روی حافظه ذخیره خواهد کرد.

در این روش، یک فایل تصویری فضای به مراتب بیشتری از حافظه را اشغال می‌کند. به طور کلی، حجم یک فایل این چنینی برابر مگاپیکسل سنسور در قالب مگابایت است. به عنوان نمونه، یک دوربین مجهز به سنسوری 20 مگاپیکسلی، حین عکاسی با فرمت RAW، تصاویری با حجم حدود 20 مگابایت به ثبت می‌رساند. این در حالی است که در صورت تغییر فرمت به JPG، با وجود اعمال الگوریتم‌های فشرده‌سازی در حد معقول و بدون کاهش قابل تشخیص کیفیت، حجم همین عکس 4 مگابایت خواهد بود!

فرمت RAW

هر شرکت سازنده دوربین، دارای فرمت فایل RAW منحصربه‌فرد خود است. اسن دسته عکس‌ها در دوربین‌های کانن به صورت فایل‌هایی با پسوند CR2 شناخته می‌شوند. این پسوند در دوربین‌های نیکون به NEF تغییر پیدا می‌کند. در نتیجه، حین عکاسی با یک دوربین ساخت این دو شرکت در فرمت خام، اسم فایل نهایی به ترتیب Image.CR2 و Image.NEF خواهد بود.

نکته مهم اینجاست که عکس‌های دارای این فرمت‌ها را نمی‌توان در هر جایی از اینترنت به اشتراک‌ گذاشت یا برای دوستان خود ارسال کرد. از طرفی آن‌ها فضای به مراتب بیشتری را در مقایسه با فایل‌های تصویری دارای فرمت‌های متداول اشغال می‌کنند. به نظر می‌رسد عکاسی در چنینی حالتی هیچ سودی ندارد، اما سخت در اشتباه هستید! ابتدا مقایسه سریعی بین دو فرمت فایل عکس نام برده داشته و سپس بیشتر درباره عکاسی با فرمت خام می‌آموزیم.

مقایسه فرمت RAW و JPEG

  •  هر دو، فرمت فایل‌های تصویری محسوب می‌شوند.
  • حجم تصاویر دارای پسوند JPG در مقایسه با عکس‌های ثبت شده به صورت RAW یک چهارم است.
  • فرمت فایل JPG یک استاندارد بوده و در سراسر دنیا یکسان است، اما RAW برای هر شرکت سازنده دوربین منحصربه‌فرد است.
  • عکس ثبت شده با پسوند JPG را می‌توان بدون ویرایش در هر جایی اشتراک‌گذاری کرد، اما عکس RAW می‌بایست قبل از استفاده ویرایش شود.
  • حین عکاسی RAW روی مشخصه‌های مختلف تصویر نهایی (کنتراست، اشباع‌شدگی، تندی رنگ‌ها و بسیاری از موارد) کنترل بسیار بیشتری خواهید داشت، اما عکس ذخیره شده به صورت JPG به خاطر حذف یک سری داده مهم از فایل آن طی فرآیند فشرده‌سازی، دارای انعطا‌ف‌پذیری کمتری برای ویرایش است.
  • JPG توسط همه گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های دیجیتالی کامپکت پشتیبانی می‌شود. پشتیبانی از فرمت RAW منحصر به دوربین‌های دیجیتال گران قیمت همچون انواع DSLR و بدون آینه است.
  • JPG یک فرمت 8 بیتی است و می‌توان اطلاعات را تا سقف 16 میلیون رنگ مختلف در قالب آن ذخیره کرد. در عکاسی با فرمت خام، تعداد رنگ‌های قابل ذخیره‌سازی به 68 میلیون تا 4.3 تریلیون (بسته به دوربین) افزایش پیدا می‌کند!

منبع: findingtheuniverse

افکار خود را به اشتراک گذارید